Cummins 4BTA3.9-GM47 47kw Marine diesel Generator motor
Gruppe
Marine motor enheter
Merke / modell
Årsmodell
2022
Kategori
Ny/ubrukt
Land
Kina
Generell tilstand
1
Mascus ID
6C711F7B
PRIS
Velg valuta
Pris
Inkluderer ikke fradragsberettiget moms
DETALJER
Totalvekt
450 kg
Motor
CUMMINS
Transportmål (LxBxH)
1100 x 800 x 1200 mm
Effekt
47 kW (63,9 hk)
Euroklasse
Steg II
Motorprodusent
CUMMINS
RPM
1500
Produsert i (land)
Kina
Leveringsbetingelser
FCA, CPT, CIP, FOB, CFR, CIF, EXW
Beskrivelse
Cummins 4BTA3.9-GM47 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 4BTA3.9-GM47 marine generator with CCS/IMO certificates. Complete Cummins marine auxiliary engine with seawater pump & heat exchanger. Optional for Radiator, Fan, or keel cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 4BTA3.9-GM47 Type: 4 Cylinders in Line Displacement: 3.9 L Bore * Stroke: 102 * 120 Weight: 450 Kg Rated power: 47 kW Rated speed: 1500 rpm; Standby power: 52 kW Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 240 g/kW.hr Electrical System (Starter Motor/Alternator): 12V/24V Aspiration: Turbocharged/Water-air Intercooled Packing Dimension: 1100* 800* 1200 mm Fuel System: BYC A Pump/GAC Governor Compression Ratio: 17.3:1 Lowest Starting Temp Without auxiliary system: -12℃ Engine Cooling Fluid Volume: 7.9 L Cooling Method: Water Cooled Lead Time: Around 7-15 Business Days For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615265755218