Cummins 6CTA8.3-GM155
Ring for pris
Gruppe
Motorer
Merke / modell
Cummins 6CTA8.3-GM155
Årsmodell
2018
Kategori
Ny/ubrukt
Lagersted
Jining, Shandong, China
Mascus ID
B531E707
DETALJER
Lager nr.
6CTA8.3-GM155
Sist godkjent (dato):
yes
Effekt
155 kW (211 hk)
Dele ID
6CTA8.3-GM155
Full service historikk
Ja
Serie/VIN nummer
6CTA8.3-GM155
Transportvekt
800 kg
Transportmål (LxBxH)
1400 x 1000 x 1400 mm
RPM
1500
Tilstand Info/Garanti
ISO9001
Leveringsbetingelser
FCA, CPT, FOB, CFR, CIF, EXW
Beskrivelse
Cummins 6CTA8.3-GM155 Marine G-Drive Diesel Engine General Information of Cummins 6CTA8.3-GM155 Marine G-Drive Diesel Engine Engine Model 6CTA8.3-GM155 Engine Type 6 Cylinders in Line Displacement 8.3 L Bore*Stroke(mm) 114 * 135 CPL Number 8414 Net Weight (with flywleel & alternator) 702 Kg Overall Diemension(L*W*H) 1360mm*780mm*988mm     Technical Specification of Cummins 6CTA8.3-GM155 Marine G-Drive Diesel Engine Marine Certification CCS Aspiration Turbocharged & Water-Air Inter-Cooled Fuel System BYC PB Pump/GAC Electronic Governor Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃ Engine Cooling Fluid Volume 12.3 L     Performance Data of Cummins 6CTA8.3-GM155 Marine G-Drive Diesel Engine Rated Power/Speed 155 kW/208HP @ 1500rpm Standby Power/Speed 170 kW/228HP @ 1500rpm Fuel Consumption @ Rated Power 209g/Kw.h Fuel Consumption @ Standby Power 212g/Kw.h Idel Speed 750±100 rpm